Знаете ли, че простото седене и внимателно дишане може значително да промени мозъка?
Медитацията подхранва мозъка
Всички сме чували, че медитацията води до по-голяма яснота на ума, по-ниски нива на стрес и намалена тревожност. Но как медитацията е от полза за мозъка? Проучванията показват, че практиката на внимателност води до положителни физиологични промени, които правят връзката между медитацията и мозъка още по-дълбока.
През последните десетилетия медитацията стана по-конвенционална. Хората прекарват време, работейки с умовете си, следват дъха си и се учат да оценяват силата на настоящия момент. Групите за медитация се появяват навсякъде – в училища, общности, центрове за възрастни хора и извън тях. Стана толкова мейнстрийм, че дори бизнес общността се присъедини към движението – както е описано в скорошна статия от Business Insider , озаглавена „Силиконовата долина е обсебена от медитацията и има нови доказателства, че променя мозъка към по-добро“.
Изследванията в областта на психологията потвърдиха това, което всеки медитиращ знае: медитацията е полезна за тялото и душата . Сега науката е в състояние да подсили твърденията, като покаже как медитацията въздейства физически върху изключително сложния орган между ушите ни. Последните научни доказателства потвърждават, че медитацията подхранва частите на мозъка, които допринасят за благосъстоянието. Освен това изглежда, че редовната практика лишава от подхранването части на мозъка, свързани със стреса и тревожността.
Нека да разгледаме накратко някои от науката.
Ефекти на медитацията върху мозъка
В интервю за Washington Post , неврологът от Харвард Сара Лазар дава въведение за това как медитацията влияе на мозъка. Тя обяснява как четири области на мозъка на медитиращите, свързани със здравословната мозъчна функция, стават по-съществени, докато една от областите, свързани с нежелано поведение, всъщност се свива. Нека да разгледаме тези области.
Ляв хипокампус
Това е областта в мозъка, която ни помага да учим. Тук се намират инструментите, които използваме за когнитивни способности и памет, както и емоционални регулатори, свързани със самосъзнанието и емпатията . Изследванията потвърждават, че с увеличаването на обема на кортикалната дебелина на хипокампуса чрез медитация, плътността на сивото вещество се увеличава и всички тези важни функции се подхранват.
Задна цингула
Задният цингулат е свързан с блуждаещи мисли и самоуместност – тоест степента на субективност и препращане към себе си при обработка на информация. Изглежда, че колкото по-голям и по-силен е задният цингулат, толкова по-малко блуждае умът и толкова по-реалистично може да бъде усещането за себе си.
Два от жизнено важните ефекти, които медитацията има върху ума, са способността да останете настроени към настоящия момент без осъждане, съжаление или очакване; и способността да се наблюдават усещанията и емоциите, които възникват в потока на ума, без непременно да се идентифицират с тях. Изглежда, че медитацията увеличава плътността на задния цингулат.
Понс
Това е много натоварена и важна част от мозъка, където се произвеждат много от невротрансмитерите, които помагат за регулиране на мозъчната дейност . Разположен в средата на мозъчния ствол, името му, pons, идва от латинското „мост“. Мостът участва в голям брой основни функции, включително сън, изражение на лицето, обработка на сензорни данни и основно физическо функциониране. Медитацията укрепва моста.
Темпоро париетално съединение (TPJ)
Обичаме да мислим, че сме добри хора – съпричастни, хуманни и справедливи. Емпатията и състраданието са свързани с темпоро-париеталната връзка на мозъка или TPJ, както е нашето усещане за перспектива. Можем да кажем, че задният цингулат се фокусира върху „мен“, докато TPJ осветява всичко останало. TPJ става по-активен, когато се поставим на мястото на някой друг, например. По-силният TPJ – в комбинация с други предимства на медитацията, като по-нисък стрес и осъзнаване на настоящия момент – може да ни помогне да бъдем добрите хора, които се стремим да станем.
Амигдала
Има друга област на мозъка, която се променя чрез медитация: амигдалата. Но не става по-голям; то се свива. Амигдалата – този досаден ъгъл на мозъка, който предизвиква чувство на тревожност, страх и общ стрес – е физически по-малък в мозъците на опитните медитиращи. За останалите от нас дори осемседмичен бърз курс за намаляване на стреса, базиран на вниманието, води до измеримо намаляване на размера на амигдалата. Колкото по-малък е, толкова по-малко подходящ е да диктува емоционалните ни реакции, особено тези от жанра „бий се или бягай“. Нищо чудно, че се чувстваме толкова страхотно, когато ежедневен режим на медитация е включен в живота ни.
Ако се интересувате да научите повече за ефектите на медитацията върху мозъка, вижте нашата придружаваща статия Какво се случва с вашия ум, мозък и тяло по време на медитация . Също така, Изменени черти: какво науката разкрива за това как медитацията променя ума, мозъка и тялото ви от Даниел Голман и Ричард Дейвидсън ще ви предостави прозрения и много храна за размисъл.
Но медитацията няма да промени мозъка ви към по-добро, освен ако всъщност не седнете и практикувате! Какво чакаш, Айнщайн?
Като четете тази статия, става ясно, че се интересувате от практиката на медитация и нейните резултати: да изпитате истинска радост и благополучие. Вие сте попаднали на правилното място. Mindworks е организация с нестопанска цел с мисия да споделя най-автентичните и доказани насоки за медитация за вас и нашата световна общност.
Тъй като практиката на медитация развива най-фундаменталната ос на нашето същество, от съществено значение е да разчитаме на ясни, прогресивни и истински методи за медитация от автентични ръководства. За да ви предадем напълно пълния потенциал на истинската медитация, създадохме 9-степенното пътуване на Mindworks към благополучието.
3 коментари
Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore.
Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil.
Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere.