Вашият мозък е невъобразимо сложен електрохимичен орган. Там винаги има определено ниво на електрическа активност, независимо дали спите или сте умствено нащрек, занимавате се с дейности или сте погълнати от медитация. Учените се опитват да определят какви точно са ефектите от медитацията върху ума и тялото. Досега техните заключения бяха убедителни. Когато тренирате мозъка си да бъде нащрек и отпуснат по време на медитация, вие не само повишавате емоционалната си интелигентност, но и укрепвате ума си. А силният, издръжлив ум естествено подобрява физическото благополучие.
Медитацията е полезна за мозъка
Почти всички са съгласни, че вниманието е от полза за мозъка по редица начини. Статия, публикувана в списание Forbes, представя 7 начина, по които „медитацията може действително да промени мозъка“. Цитираните ползи варират от подобрено запазване на застаряващия мозък до по-добри резултати за учениците в училище.
Осемседмично проучване в Центъра за внимателност към Медицинския университет в Масачузетс изглежда показва, че след само два месеца ежедневна медитация – половин час на ден – не само мозъците на участниците са започнали да се променят, но те вече „се чувстват по-способни да действаме със съзнание, да наблюдаваме и да останем неосъждащи.“
Много е направено за ефекта на медитацията върху мозъчните вълни. Когато съобщенията се предават между неврони, това създава ток. Учените наричат мозъчните вълни „невронни трептения“. Една широко приета система за класификация върви от най-високото, най-финото, трептене към най-ниското: гама, бета, алфа, тета и делта. Всеки съответства на определен вид дейност.
- Гама вълните преобладават, когато умовете ни се учат активно или в режим на хиперактивност. Те засилват учебния процес; информацията се запазва най-лесно в гама състояние. Неконтролираните гама вълни могат да причинят безпокойство, така че беше изненада, когато (вече известни) експерименти, наблюдаващи мозъчните вълни на опитни тибетски медитатори по време на практиката, показаха, че техните гама вълни всъщност са два до три пъти по-високи от нивото на почивка – изключително ниво на бдителност въпреки че бяха в дълбоко, спокойно състояние на медитация. Мониторингът също така показа устойчив гама синхрон: това означава, че вълните от различни части на мозъка им функционират в забележителна хармония.
- Бета вълните са втори по ред. Те обикновено доминират, когато умовете ни съзнателно изпълняват обикновени задачи, докато се занимаваме с ежедневния си бизнес: планиране, организиране и т.н.
- По-бавните Алфа вълни са склонни да преобладават, когато сме ангажирани с дейности, които отпускат ума и тялото: разходки сред природата, посещение на йога и, разбира се, медитация. Смята се също, че алфа вълните предпазват мозъка от обръщане на твърде много внимание на излишни мисли и стимули. Звучи много като практика на внимателност, нали? Блог в Psychology Today предлага, че „невролозите наскоро направиха корелация между увеличаването на алфа мозъчните вълни – или чрез електрическа стимулация, или внимателност и медитация – и способността за намаляване на симптомите на депресия и увеличаване на креативното мислене.
- Още по-бавните Тета вълни са активни по време на дълбока релаксация , сънуване и… Дзен медитация.
- И накрая, делта вълните обикновено се свързват с дълбок сън без сънища.
Няма нужда да си спомняте всички тези видове мозъчни вълни, но може да бъде мотивиращо да осъзнаете, че съвременните научни доказателства потвърждават това, което медитиращите са знаели от хиляди години: медитацията е полезна за тялото и душата. Просто седнете, бъдете внимателни и оставете тялото и ума си естествено да станат отпуснати и нащрек. Мозъчните вълни ще се погрижат сами!
Подобрено благосъстояние
Медитацията развива определени области на мозъка, като тези, които са отговорни за паметта, състраданието и емпатията. Междувременно части от мозъка, свързани със страх, стрес и тревожност (като амигдалата – центърът за „борба или бягство“) започват да се свиват. Невротрансмитерите на тревожност могат да намалеят, докато приятният невротрансмитер допамин може да се увеличи. Това води до промени в цялостно усещане за подобрение на вашето здраве и благополучие.
Експерт учител по медитация Рейчъл Париш казва, че медитацията ни позволява постепенно да променим онези обичайни модели, които не харесваме в себе си. Освен това учените са документирали, че медитацията помага за насърчаване на устойчивостта . Според проучване в Института Макс Планк за човешки когнитивни и мозъчни науки в Германия, изглежда също така подобрява начина, по който хората обработват болката, като активно намаляват стреса от нежелани реакции до дискомфорт, дори когато медитиращите не медитират!
3 коментари
Neque porro quisquam est, qui dolorem ipsum quia dolor sit amet, consectetur, adipisci velit, sed quia non numquam eius modi tempora incidunt ut labore.
Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil.
Et harum quidem rerum facilis est et expedita distinctio. Nam libero tempore, cum soluta nobis est eligendi optio cumque nihil impedit quo minus id quod maxime placeat facere.